Місцеві вибори

ПРЕДСТАВНИЦТВО

ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

КАРТА ШОСТКИ

Заробіток у конверті: чи варто погоджуватися?

В нинішній час часто трапляються випадки, коли роботодавці офіційно не реєструють своїх найманих працівників, виплачуючи їм заробітну плату в конверті. А громадяни, які погоджуються з такими умовами, сприяють розвитку тіньових схем і зменшують свою соціальну захищеність. Як це вплине на розмір майбутньої пенсії?

Розмір пенсії за віком залежить від величини страхового стажу і розміру заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) страховий стаж — це період, протягом якого за особу щомісяця сплачуються страхові внески в сумі не меншій за мінімальний. Тобто якщо працівнику нараховано заробітну плату не менше законодавчо встановленого мінімального рівня та з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, такий місяці повністю зараховується у страховий стаж.

Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачено внески, менша за мінімальний рівень і не здійснено доплату до мінімального страхового внеску, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно сплаченим внескам. Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує за своїх найманих працівників соціальні внески (причиною може бути, зокрема, виплата заробітної плати в конвертах), то ці періоди випадають із страхового стажу найманого працівника.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі — Закон 2148) змінено норми статті 26 Закону 1058 та визначено нові умови виходу на пенсію за віком починаючи з 1 січня 2018 року.

Зокрема, по 31 грудня 2017 року право на призначення пенсії за віком особи мали після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років. Починаючи з 1 січня 2018 року пенсію за віком після досягнення 60 років призначатимуть в залежності від років виходу на пенсію передбачених статтею 26 Закону 1058 і кількість необхідного стажу вже становитиме від 15 до 35 років.

Новою нормою є положення про можливість призначення пенсії за віком незалежно від віку. Зокрема, починаючи з 1 січня 2028 року за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу пенсію за віком призначатимуть незалежно від віку. Це передбачено частиною п'ятою статті 26 Закону1058.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено вище, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, визначеного законом. При цьому для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений вище, виплачується після досягнення 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначено державну соціальну допомогу на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (залежно від сукупного доходу сім'ї).

Отже, розмір пенсії в солідарній системі залежить від страхового стажу та, що важливіше, від заробітку (доходу) протягом усієї трудової діяльності, з якого було сплачено внески до Пенсійного фонду України.

Тож чи варто погоджуватися з роботодавцем на отримання заробітної плати в конверті?

15.03.2018 11:42

Источник: Шосткинська міська рада http://shostka-rada.gov.ua