Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.shostka-rada.gov.ua

Про умови набуття та зарахування страхового стажу

04/07/16

 

На сьогоднішній день, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  для призначення громадянам пенсії за віком потрібні  дві основні умови:  досягти віку  встановленого законом,  і наявності не менш як 15 років страхового стажу. Розмір пенсії залежатиме від тривалості страхового стажу та розміру отримуваної працівником заробітної плати з якої було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду, а з 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.  При цьому слід пам’ятати, що чим більша тривалість в людини страхового стажу та вищий розмір  заробітної плати -тим буде вищим розмір її пенсії.

 

Періоди трудової та іншої діяльності до 1 січня 2004 року зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше, тобто відповідно до статей 56–63 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку стаж обчислюється за даними трудової книжки та інших підтверджувальних документів. З 1 січня 2004 року для призначення пенсії зараховується страховий стаж за період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб.

 

Якщо особа працює неофіційно, тобто отримує заробітну плату в “конверті”, то  до страхового стажу цей період зараховано не буде, оскільки внески на пенсійне страхування не сплачувались. В разі, якщо роботодавець офіційно нараховував та сплачував мінімальну (чи нижчу від мінімальної) заробітну плату, то до страхового стажу працівнику буде зараховано період роботи, пропорційний розміру сплачених внесків.

 

У випадку, коли  на момент призначення працівникові пенсії, підприємство на якому працював даний робітник, за якийсь період не сплатило страхові внески до Пенсійного фонду (з 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), то пенсію буде призначено без урахування періоду за який несплачені внески. Після надходження даних про сплату внесків -проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду  з моменту призначення пенсії.

 

Застраховані особи ні в якому разі не повинні бути осторонь цих важливих питань, бо в даному випадку, йдеться про їхнє право на  соціальний захист та про  розмір майбутньої пенсії. Але в першу чергу, забезпечити право на здобуття застрахованими особами повноцінних соціальних гарантій, повинні самі страхувальники, тобто їх роботодавці.

 

Отже, кожен працівник повинен проявляти інтерес до того, як роботодавець сплачує за нього єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Адже за неналежного виконання роботодавцем своїх обов’язків, найманий працівник   втрачає гарантії на набуття  страхового стажу  та  на отримання соціальних виплат.

 

Інформацію про нарахування та сплату роботодавцем внесків, застраховані особи мають змогу  отримати також в Шосткинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, 1 поверх, каб. 9 у вигляді довідки ОК-5,  за наявністю при собі паспорта та ідентифікаційного коду. В зазначеній довідці, починаючи з 01.01.2000 року, будуть помісячно відображені суми нарахованої заробітної плати та підтвердження сплати внесків за відповідні періоди, що враховуватиметься при призначенні пенсії.

 

Переглянути зазначену довідку, а також оперативно отримати  іншу корисну інформацію,  можна  за допомогою мережі Інтернет в особистому кабінеті на ВЕБ-порталі Пенсійного фонду України. Для цього потрібно звернутися до Шосткинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, 1 поверх, каб. 9 та 3 поверх, каб. 33, тел. 72751 щодо отримання особистого коду доступу,  і пройти реєстрацію  на вказаному  ВЕБ-порталі.